Chorvatsko životní a pracovní podmínky
Občané České republiky nepotřebují pro práci v Chorvatsku od 1. 7. 2013 pracovní povolení. Jejich zaměstnávání se řídí stejnými podmínkami jako zaměstnávání Chorvatských občanů.
Kde hledat práci:
Pro vyhledání volného místa můžete využít:
- EURES – Evropský portál pracovní mobility - http://eures.europa.eu/
- portál chorvatského úřadu práce – Hrvatski zavod za zapošljavanje - http://www.hzz.hr/
- Komerční portály s nabídkou volných pracovních míst v Chorvatsku, např.:
- https://www.posao.hr/
- https://oglasnik.hr/
- https://hr.jooble.org/
- https://www.careerjet.com.hr/
- https://www.cackalo.hr/
- Volná místa v zemědělství, lesnictví, rybolovu:
- https://www.agroklub.com/
- https://www.careerjet.com.hr/ponude-poslova-poljoprivreda-sumarstvo-ribarstvo.html
- Vyhledávač společností, které přijímají spontánní žádosti o zaměstnání:
Mnozí velcí zaměstnavatelé využívají on-line přihlášky na svých internetových stránkách, aby si tak vytvořili databázi potenciálních kandidátů pro budoucí pracovní místa. Zaměstnavatelé využívají kromě zveřejňování inzerátů i soukromé osobní doporučení, aby získali ty nejlepší kandidáty.
Agentury pro příležitostné a dočasné zaměstnání poskytují příležitost zapsat se do své databáze uchazečů. Pracovníci uzavřou pracovní smlouvu s agenturou, která přiřazuje pracovníky k plnění úkolů pro zaměstnavatele hledajícího dočasných zaměstnanců.
- Agentury práce (Agencije za zapošljavanje / Agencija za zapošljavanje)
- https://www.adecco.hr/
- https://adriatic-hrm.com/
- https://www.recruitaria.eu/
- https://www.dekra-zapo.hr/
- Životopis: vzory CV (Obrazac životopisa CV) ke stažení např.:
V případě, že jste v evidenci českého Úřadu práce a čerpáte (máte nárok na?) podporu v nezaměstnanosti, můžete využít tzv. exportu podpory v nezaměstnanosti do jiného státu EU/EHP nebo Švýcarska pomocí formuláře PDU2 za účelem hledání zaměstnání v tomto státě. Bližší informace Vám podá český Úřad práce, kde jste registrováni.
Regulovaná povolání:
Základní zásadou je, že každý občan EU by měl mít možnost svobodně vykonávat své povolání v kterémkoli členském státě. Praktickému uplatňování této zásady bohužel často brání vnitrostátní požadavky na přístup k určitým profesím v hostitelské zemi.
Aby EU tyto rozdíly překonala, zřídila systém uznávání odborných kvalifikací. Rozlišuje se mezi regulovanými povoláními (povoláními, pro která je zákonem vyžadována určitá kvalifikace) a povoláními, která nejsou v hostitelském členském státě právně regulována.
Pokud jste se rozhodli pracovat v Chorvatsku, je nutné zjistit, zda povolání, které chcete vykonávat, je či není regulované.
Regulované profese (regulirane profesije) v Chorvatsku:
https://www.azvo.hr/hr/ured-enic-naric/regulirane-profesije
Seznam (databáze) regulovaných profesí v Chorvatsku:
http://reguliraneprofesije.azvo.hr/hr/profesije/
Pro účely uznání odborné kvalifikace je nutné vyhledat odborný uznávací orgán pro konkrétní povolání; informace o procesu a uznávacích orgánech v Chorvatsku jsou dostupné zde: https://www.azvo.hr/hr/ured-enic-naric/priznavanje-kvalifikacija
Pro uznávání vysokoškolského vzdělání (tzv. akademická kvalifikace), je možné využít mezinárodní síť Národních informačních středisek pro akademické uznávání (NARIC), viz https://www.azvo.hr/hr/ured-enic-naric/pojasnjenje-hrvatskih-i-inozemnih-visokoskolskih-kvalifikacija
Registrace k pobytu
Státní příslušníci členských států EHP nebo Švýcarska
Pokud plánujete pobyt delší než tři měsíce, měli byste se přihlásit k přechodnému pobytu na policejní správě/stanici v místě vašeho bydliště, a to nejpozději do 8 dnů po uplynutí tříměsíční lhůty.
Policie vám neprodleně vydá potvrzení o registraci k přechodnému pobytu. Při registraci k pobytu obdržíte osobní identifikační číslo (OIB), pokud jste jej již neobdrželi. OIB je nezbytný pro komunikaci s institucemi, provádění plateb, evidenci činností, získávání zaměstnání, výkon různých práv atd.
Budete jej také potřebovat k otevření bankovního účtu a registraci k telekomunikačním službám.
Před nástupem do zaměstnání je nutné požádat o průkaz poplatníka daně na finančním úřadě v místě bydliště. Při nástupu do zaměstnání musíte zaměstnavateli předložit daňovou kartu. https://www.porezna-uprava.hr/en/Pages/PIN.aspx
O trvalý pobyt lze požádat až po 5 letech pobytu v Chorvatsku.
Státní příslušníci třetích zemí
Přechodný pobyt bude udělen státním příslušníkům třetích zemí, kteří si přejí zůstat nebo pobývat v Chorvatské republice za účelem:
- sloučení rodiny;
- středoškolské vzdělání a studium,
- vědecký výzkum;
- humanitární důvody
- práce a,
- výkon práce jako vyslaní pracovníci
Žádost o povolení k přechodnému pobytu se podává na chorvatském diplomatickém zastupitelském úřadě v zahraničí nebo na útvaru/stanici cizinecké policie v místě bydliště nebo výkonu práce, případně v místě, kde se nachází sídlo zaměstnavatele.
Vysoce kvalifikovaní pracovníci ze třetích zemí podávají své žádosti o povolení k pobytu a pracovnímu povolení na chorvatském diplomatickém zastoupení v zahraničí nebo na policejním oddělení/stanici v místě bydliště/výkonu práce.
Povolení k pobytu a zaměstnání (dále jen "modrá karta EU") se vydávají na dobu 2 let.
Dlouhodobý pobyt občana EU za účelem výkonu zaměstnání
Před příjezdem do Chorvatska
Vyžaduje se alespoň základní znalost chorvatského jazyka a snaha neustále se vzdělávat. Poměrně velký počet chorvatských občanů mluví cizím jazykem (většinou anglicky, v některých oblastech je to spíše němčina a italština). Po příjezdu do Chorvatska je nutné zajistit dočasné ubytování.
Vezměte si s sebou důležité dokumenty. Jedná se o osobní doklady, cestovní pas, řidičský průkaz, pokud jej máte, další úřední dokumenty – rodný list, oddací list, diplomy, certifikáty. Udržujte své dokumenty vícejazyčné. V opačném případě si je nechte přeložit ve své domovské zemi nebo soudním tlumočníkem při příjezdu.
Vezměte si s sebou evropský průkaz zdravotního pojištění (bude vydán ve vaší zemi). Pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte předepsané léky, vezměte si s sebou zdravotní záznamy.
Pokud chcete uplatnit některá práva na koordinaci sociálního zabezpečení (například dávky v nezaměstnanosti), ujistěte se, že máte s sebou požadované dokumenty.
Od 1. ledna 2023 se Chorvatsko stalo další zemí Evropské unie používající měnu euro a zároveň se připojilo ke státům patřícím do schengenského prostoru.
Sociální ZABEZPEČENÍ – ZDRAVOTNÍ a sociální pojištění:
E-formuláře
Pokud hledáte práci v jiném členském státě, občané EU/EHP a Švýcarska mají právo přenést některá svá práva ze své domovské země. Jedná se zejména o právo na pojištění v nezaměstnanosti a právo na zdravotní péči. Způsob převodu práv se řídí přenosnými dokumenty vydanými příslušnými orgány členských států.
Práva na sociální zabezpečení v Chorvatsku
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=1104&
Služby pro nezaměstnané osoby
jsou odpovědné za koordinaci nároků na dávky v nezaměstnanosti. K tomuto účelu se používají formuláře PDU.
Zmíníme ty nejdůležitější:
PDU1: obsahuje informace ve prospěch žadatele o době zaměstnání. Slouží jako základ pro určení nároku na dávku, výše náhrady a doby trvání tohoto nároku.
PDU2: slouží k převodu nároku na dávky v nezaměstnanosti. Souvisí to se skutečností, že osoba žije v jednom členském státě a přestěhuje se do jiného členského státu za účelem hledání práce.
Občané ČR, kteří chtějí vycestovat do jiného státu EU/EHP za účelem hledání zaměstnání, jsou až do okamžiku zahájení výdělečné činnosti v zahraničí českými pojištěnci. Do té doby mohou v případě nutnosti v jiném státě EU/EHP čerpat zdravotní péči na základě EHIC vystaveného českou zdravotní pojišťovnou. Musí si ovšem stále platit české pojistné. Od data zahájení výdělečné činnosti v zahraničí přestávají být českými pojištěnci a nemají žádný nárok z EHIC vystaveného českou zdravotní pojišťovnou.
Čeští pojištěnci jsou o zahájení výdělečné činnosti v jiném členském státě EU/EHP povinni bezodkladně (do 8 dnů) informovat svou dosavadní českou zdravotní pojišťovnu a vrátit jí EHIC (pokud jim byl vystaven). V případě nesplnění této oznamovací povinnosti mohou být sankcionováni v souladu s českými právními předpisy.
Zdravotní pojištění v Chorvatsku
Zdravotní připojištění
Zdravotní pojištění ve zvláštních případech:
Příslušnost k právním předpisům jednoho státu pro osoby pracující v několika zemích současně, nebo pro vyslané osoby, se dokládá potvrzením o příslušnosti k právním předpisům – formulářem A1 (dříve E 101 a E 103). V ČR jej vystavuje ČSSZ.
Daň z příjmů fyzických osob
Průměrná hrubá měsíční mzda v Chorvatsku (7/2023) činila € 1 580
Průměrná čistá měsíční mzda v Chorvatsku (7/2023) činila € 1 141
Současný daňový systém Chorvatské republiky stanoví daň z příjmu, daň z přidané hodnoty, zvláštní a spotřební daně.
Daň z příjmů se platí ve výši 24 % nebo 36 % ze základu daně, a to v závislosti na výši příjmu.
Kromě toho se platí příspěvky na důchodové pojištění (20 %), zdravotní pojištění (16,5 %) a místní daň ve výši 0-18 % (v závislosti na místě bydliště). Pracovníci mají povinné pojištění pro případ nezaměstnanosti a úrazové pojištění hrazené ze státního rozpočtu.
Pokud pracujete v Chorvatsku, podléháte následujícím zdanění:
Zákon o dani z příjmu v Chorvatsku: https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak
Roční daňové přiznání:
https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/PrijavaDOH.aspx
Formuláře pro podání daňového přiznání:
https://www.hok.hr/gospodarstvo-i-savjetovanje/obrasci-za-poslovanje-obrta
Kalkulačka pro výpočet daně z příjmů v Chorvatsku:
https://www.rrif.hr/kalkulator_placa/
Spotřební daně:
- Systém spotřebních daní zahrnuje daň z alkoholu, alkoholických nápojů, tabákových výrobků, energií a elektřiny.
- Základní sazba DPH v Chorvatsku je 25 %.
- U některých produktů a služeb platí diskontní sazba 13 % a 5 %.
Ztráta zaměstnání a ukončení pracovního poměru
Ukončení pracovního poměru
Pracovní smlouva na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byla uzavřena, za určitých podmínek může být zrušena i před tímto datem. Smlouva může být ukončena ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele nebo vzájemnou dohodou.
Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být uzavřena písemně; To platí i pro jiné formy odstoupení od pracovní smlouvy.
Řádné ukončení pracovního poměru
Zaměstnavatel může pracovní smlouvu vypovědět s výpovědní lhůtou (dva týdny až čtyři měsíce, v závislosti na počtu odpracovaných let), pokud k tomu má závažné důvody (z organizačních důvodů a osobně podmíněné propuštění nebo výpověď z důvodu pochybení zaměstnance). Zaměstnanec může rozvázat pracovní poměr ve stanovené lhůtě nebo s výpovědní dobou bez udání důvodu. Výpovědní doba je stanovena zákonem o zaměstnanosti, i když v praxi se nejčastěji uplatňuje výpovědní doba v délce jednoho měsíce.
Mimořádné zrušení pracovního poměru
Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou rozvázat pracovní poměr bez výpovědní doby (tzv. mimořádné zrušení pracovního poměru) pouze v případě závažného porušení pracovních povinností nebo jiných velmi důležitých skutečností. Pokud jedna ze stran předčasně ukončí pracovní smlouvu, je možné, aby druhá strana požadovala náhradu škody za neplnění závazků z pracovní smlouvy.
V takovém případě je zaměstnavatel povinen vrátit zaměstnanci do patnácti dnů ode dne skončení pracovního poměru všechny doklady, včetně kopie potvrzení o ukončení povinného důchodového a zdravotního pojištění. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci na jeho žádost také potvrzení o druhu práce vykonávané v průběhu pracovního poměru. V tomto potvrzení nesmí být uvedeno nic, co by zaměstnanci ztěžovalo nebo škodilo uzavření nové pracovní smlouvy.
Zápis do evidence nezaměstnaných a peněžitá dávka v nezaměstnanosti:
Dávky v nezaměstnanosti
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1104&langId=hr&intPageId=4466
Pracovní podmínky
Pracovní smlouvy
Pracovní poměr je uzavřen na základě písemné pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel neuzavře se zaměstnancem před nástupem do práce písemnou pracovní smlouvu nebo alespoň písemné potvrzení o uzavření smlouvy, považuje se smlouva uzavřená se zaměstnancem za smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci kopii potvrzení o povinném důchodovém a zdravotním pojištění do 8 dnů ode dne nabytí právní moci tohoto potvrzení. Potvrzení o povinném důchodovém a zdravotním pojištění nesmí být oznámeno příslušné instituci dříve než osm dní před nástupem do práce. Nejpozději však bezprostředně před zahájením prací.
Pracovní smlouva musí obsahovat všechny základní podmínky, minimálně však následující informace:
- smluvní strany a jejich bydliště nebo sídlo;
- místo výkonu práce,
- název pracovní pozice nebo stručný výčet a popis náplně;
- datum zahájení prací;
- předpokládaná doba trvání smlouvy v případě pracovního poměru na dobu určitou;
- délku dovolené za kalendářní rok nebo způsob stanovení délky dovolené za kalendářní rok;
- výpovědní lhůtu nebo způsob stanovení výpovědní doby,
- základní mzda, příplatky ke mzdě a výplatní termíny;
- délka pracovního dne nebo týdne
Pracovní smlouvy na sezónní práci (na dobu neurčitou), na práci na samostatném pracovišti a na vyslání do zahraničí musí obsahovat i další specifické náležitosti.
Stáž lze uzavřít na dobu určitou. Na konci stáže musí zaměstnanec v případě potřeby složit zkoušku způsobilosti.
Pokud povolání vyžaduje odbornou zkoušku nebo předepsanou praxi, může zaměstnavatel přijmout osobu, která pro toto povolání absolvovala odbornou přípravu. Na osobu, která absolvovala odbornou přípravu pro zaměstnání, se vztahují ustanovení týkající se pracovněprávních vztahů, s výjimkou těch, která se týkají uzavření pracovní smlouvy, mzdy a mzdových výhod a ukončení pracovního poměru.
Osoby se zdravotním postižením
na trhu práce, za zvláštních podmínek v integrované nebo chráněné dílně nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají alespoň 20 pracovníků, jsou povinni zaměstnávat 3 % osob se zdravotním postižením.
Pokud chtějí zaměstnavatelé ve veřejném sektoru přijmout zaměstnance, musí dát přednost lidem se zdravotním postižením. V případě porušení práv v oblasti působnosti právních předpisů vztahujících se na osoby se zdravotním postižením se osoby se zdravotním postižením mohou obrátit na veřejného ochránce práv pro osoby se zdravotním postižením.
Těhotenství
nesmí být důvodem pro odmítnutí nástupu do zaměstnání nebo pro výpověď z pracovního poměru, ani pro žádné změny pracovní smlouvy, které jsou pro těhotnou zaměstnankyni nevýhodné. Těhotné ženy a kojící zaměstnankyně nebo s dětmi mladšími 12 měsíců nemají povinnost pracovat v noci.
Noční práce je pro nezletilé zakázána. Výjimkou jsou případy za jasně definovaných podmínek a pod dohledem dospělé osoby.
Žadatelé o azyl
mohou v Chorvatsku pracovat bez pracovního povolení a zaměstnavatelé mohou čerpat finanční podporu na jejich zaměstnání.
Osoba samostatně výdělečně činná
může zaregistrovat samostatnou výdělečnou činnost (živnost, svobodné povolání, zemědělskou a lesnickou činnost) nebo firmu.
Obchod může být bezplatný, licencovaný nebo privilegovaný. Pro založení koncesované živnosti musíte mít odpovídající kvalifikaci nebo magisterské vzdělání, případně zaměstnávat osoby, které mají potřebnou kvalifikaci.
Svobodná povolání
patří sem zdravotničtí pracovníci, veterináři, právníci, notáři, auditoři, inženýři, architekti, daňoví poradci, insolvenční správci, tlumočníci, překladatelé, turističtí průvodci, vědci, spisovatelé, vynálezci, novináři, umělci, sportovci atd.).
Samostatná činnost podléhá dani z příjmu
Pokud nemáte kvalifikaci nebo speciální zkoušky, je nutné založit obchodní společnost. Všechny společnosti podléhají dani z příjmu ze zisku ve výši 12 % nebo 18 %.
Minimální mzda
Nejnižší hrubá měsíční mzda, na kterou má zaměstnanec na plný úvazek nárok, je zaručena jako právo, na které mají nárok všichni pracovníci zaměstnaní v Chorvatské republice. Tento limit je stanoven každoročně a zveřejněn v Úředním věstníku Ústředním statistickým úřadem.
Minimální mzda pro rok 2024 činí 840 € hrubého měsíčně
Způsob stanovení mzdy může být upraven kolektivními smlouvami, pracovními předpisy a individuálními pracovními smlouvami. Pracovní smlouva může nabízet lepší pracovní podmínky, ale ty nemohou být méně výhodné než podmínky stanovené v kolektivních smlouvách nebo pracovněprávních předpisech. V každém případě je zaměstnavatel povinen vyplácet zaměstnanci přiměřenou mzdu za rovných podmínek, bez ohledu na pohlaví.
Mzda je vyplácena měsíčně po odvedení práce, nejpozději do patnáctého dne následujícího měsíce, zpravidla na číslo bankovního účtu zaměstnance. V případě náročných pracovních podmínek, práce přesčas a noční práce, jakož i práce v neděli, svátcích a dalších zákonem stanovených dnech odpočinku, má pracovník nárok na příplatek. V praxi je běžné, že za každý odpracovaný rok je navýšena mzda o 0,5 % (obvykle stanoveno v kolektivní smlouvě), někteří zaměstnavatelé poskytují ke mzdě i příspěvek na dopravu (osvobozený od daně) a někteří zaměstnavatelé poskytují i příspěvek na stravování / teplá jídla.
Od 1. ledna 2023 je minimální mzda pracovníků vyšší než výše základního nezdanitelného odpočtu. Základní nezdanitelný odpočet činí (4 000 HRK) = 530,89 EUR, pokud tedy pracovníkovi s minimální mzdou nedojde ke zvýšení odpočtu daně z příjmu fyzických osob, zaplatí daň z příjmu (+ přirážku, která se vypočítává na území jeho města nebo obce bydliště).
Pracovní doba
v případě zaměstnání na plný úvazek je osm hodin denně nebo 40 hodin týdně.
Zaměstnanec, který pracuje alespoň šest hodin denně, má nárok na přestávku v délce nejméně 30 minut, která je placená a započítává se do pracovní doby.
Doba odpočinku musí být nejméně dvanáct hodin denně nepřetržitě. Výjimku tvoří zaměstnanci, kteří během pracovního dne vykonávají sezónní práci ve dvousměnném provozu; Jejich denní doba odpočinku nesmí být kratší než osm hodin. V případě potřeby musí být těmto zaměstnancům poskytnut den volna.
Zaměstnanci mají nárok na 24hodinový nepřetržitý odpočinek týdně. Obvykle se k tomuto odpočinku používá neděle a den, který mu předchází, nebo den, který po něm následuje.
V případě potřeby může zaměstnanec na žádost zaměstnavatele pracovat přesčas, nejvýše však 50 hodin týdně. Přesčasy nesmí přesáhnout 180 hodin ročně, s výjimkou povolení na základě kolektivní smlouvy (maximálně 250 hodin ročně).
Práce přesčas je zakázána pro takové zaměstnance, jako jsou těhotné ženy, rodič s dítětem do tří let, osamělý rodič s dítětem mladším šesti let a zaměstnanec pracující na částečný úvazek. Mohou pracovat přesčas pouze s jejich písemným souhlasem.
Práce přesčas, práce ve ztížených pracovních podmínkách, noční práce a práce v neděli, svátcích nebo jiných dnech, které zákon stanoví jako dny pracovního klidu, jsou placeny v příplatku ke mzdě.
Dovolená
Pokud jste zaměstnancem, máte nárok na placenou dovolenou za kalendářní rok v délce nejméně čtyř týdnů (pro nezletilé osoby a osoby, které pracují v nebezpečných podmínkách po dobu nejméně pěti týdnů). Toto právo můžete uplatnit po uplynutí šesti měsíců ode dne nástupu do zaměstnání. K tomuto základnímu počtu dnů se budou připočítávat další dny, např. z důvodu ztížených pracovních podmínek, věku, rodinného stavu nebo pracovního výkonu, přičemž u většiny zaměstnavatelů nesmí maximální počet dnů dovolené v kalendářním roce přesáhnout 30 pracovních dnů.
Státní svátky a dny volna jsou stanoveny zákonem a nezapočítávají se do doby čerpání dovolené za kalendářní rok. Doba dočasné pracovní neschopnosti doložená podpisem lékaře se do doby čerpání dovolené za kalendářní rok nezapočítává. Jako zaměstnanci vám nesmí odepřít právo na dovolenou za kalendářní rok ani nahradit váš nárok na dovolenou penězi.
V průběhu kalendářního roku má zaměstnanec nárok na placenou dovolenou z důvodu důležitých osobních potřeb (svatba, narození manželky, vážné onemocnění nebo úmrtí blízkého člena rodiny) v rozsahu sedmi pracovních dnů. Delší dobu placené dovolené lze sjednat i v kolektivní smlouvě, kterou mohou upravovat i pracovněprávní předpisy.
Státní svátky v Chorvatské republice
- 1. ledna (Nový rok)
- 6. ledna (Tři králové nebo Tři králové)
- Velikonoční prázdniny (Velký pátek, Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí)
- 1. května (Svátek práce)
- 30. května (Den chorvatského parlamentu)
- 22. června (Den antifašismu)
- 25. června (Den státnosti)
- 5. srpna (Den vítězství a díkůvzdání a Den veteránů)
- 15. srpen (Nanebevzetí Panny Marie)
- 1. listopadu (Všech svatých)
- 25. prosince (Vánoce)
- 26. prosince (první den po Vánocích, den svatého Štěpána)
Dávky v mateřství a rodičovství
Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovské dávky:
https://hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore
Rodinné dávky:
Mateřská dovolená a peněžité dávky v mateřství, otcovské dávky:
Příspěvek na dítě:
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1104&langId=en&intPageId=4453
Dávky v mateřství a otcovství: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1104&langId=en&intPageId=4454
Další rodinné dávky:
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1104&langId=en&intPageId=4455
Doplňující informace
Vstup do chorvatského systému veřejného pojištění:
Chorvatský institut důchodového pojištění
A. Mihanovica 3
HR-10000 Záhřeb
Chorvatsko
Tel. +385 14595500, +385 800636363
http://mirovinsko.hr/default.aspx?id=4298
Chorvatský fond zdravotního pojištění
Margaretska 3
HR-10000 Záhřeb
Chorvatsko
Tel. +385 8007979
http://www.hzzo.hr/en/
Chorvatská služba zaměstnanosti
Radnická cesta 1
HR-10000 Záhřeb
Chorvatsko
Tel. +385 14595500, +385 800636363
http://www.hzz.hr/
DOKUMENTACE POTŘEBNÁ PRO STANOVENÍ A PŘIDĚLENÍ PINU (OIB)
https://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html
ZAHRANIČNÍ FYZICKÁ OSOBA
1. Žádost o určení a přiřazení PIN (OIB) (osobni identifikacijski broj)
2. Pas – originál se předkládá ke kontrole a jeho kopie by měla být přiložena k žádosti
Ve výjimečných případech, pokud zahraniční fyzická osoba nemá cestovní pas, připojí k žádosti tyto doklady:
- evropský průkaz totožnosti (občané Evropské unie) nebo -
- identifikační doklad vydaný státem, jehož je státním příslušníkem, s dokladem o občanství
ZAHRANIČNÍ PRÁVNICKÁ OSOBA
1. Žádost o určení a přiřazení PIN (OIB) (osobni identifikacijski broj)
2. Zakládací listina (rozhodnutí nebo výpis z rejstříku příslušného soudu v chorvatském jazyce nebo přeložený do chorvatského jazyka soudním tlumočníkem)
Pokud je Žádost podána AGENTEM jednajícím jménem zahraniční osoby (fyzické nebo právnické), kromě výše uvedených dokumentů (kopie dokumentů), předloží také plnou moc.
K postupu určení a přidělení PIN bude vydána ZPŮSOBILOST. Vzhledem k tomu, že chorvatština je úředním jazykem Chorvatské republiky, je plná moc vyhotovena v chorvatském jazyce nebo přeložena do chorvatského jazyka. Plná moc bude uložena u příslušného daňového úřadu a bude ověřena notářskou veřejností pouze ve výjimečných případech, pokud existují pochybnosti o její důvěryhodnosti. Pokud byla plná moc vydána notářské veřejnosti, advokátovi, orgánu zřízenému podle veřejného práva nebo bance, není osvědčení o plné moci nutné. Je-li žádost podána fyzickou osobou pro cizí osobu, je nutné potvrzení plné moci.
Dokumentaci potřebnou pro určení a přiřazení čísla PIN zahraničním subjektům v angličtině: https://www.porezna-uprava.hr/en/EN_obrasci/Documents/PINrequest.pdf
Pracovní portály
Portál veřejných služeb zaměstnanosti - www.hzz.hr
Státní orgány
Parlament Chorvatské republiky – www.sabor.hr
vláda Chorvatské republiky – www.vlada.hr
Hospodářství, obchod a podnikání
Informace o možnostech podnikání v Chorvatsku – www.hitro.hr
Ekonomický institut Záhřeb – www.eizg.hr
Agentura pro malé podnikání – www.hamag.hr
Chorvatská banka pro obnovu a rozvoj – www.hbor.hr
Obchodní komora – www.hgk.hr
Chorvatská národní banka – www.hnb.hr
Chorvatská obchodní a živnostenská komora – www.hok.hr
Asociace zaměstnavatelů – www.hup.hr
Institut veřejných financí, informace o daních z příjmů – www.ijf.hr
Registrace na Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ):
Pokud ztratíte zaměstnání nebo ukončíte samostatnou výdělečnou činnost, můžete požádat o dávky v nezaměstnanosti. Konkrétně v případě nezaměstnanosti jsou všichni zaměstnanci v zaměstnání a osoby vykonávající samostatnou činnost povinně pojištěni a na tomto základě jsou povinně pojištěni podle předpisů o důchodovém pojištění. Pojištění v nezaměstnanosti se získává vyplácením příspěvků na zaměstnání.
Koho byste měli kontaktovat?
- Hrvatski zavod za zapošljavanje, Radnička cesta 1, HR-10000 Zagreb,
Hrvatska, Telefon: +385 1612 6000
- Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ulica grada Vukovara 78, HR-10000 Zagreb
Hrvatska, Tel: +385 16109300
http://www.mrms.hr/
Jaké podmínky musím splnit?
Musíte mít nejméně 9 měsíců práce za posledních 24 měsíců v době ukončení zaměstnání nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti, abyste mohli získat PvN.
Při uplatňování tohoto práva v Chorvatsku nebo v jiné zemi EU budete brát v úvahu čas strávený prací v kterémkoli členském státě, včetně Chorvatska.
Aby měl zaměstnanec nárok na peněžitou dávku, nesmí přestat pracovat svou vinou nebo vůlí. Odškodnění můžete získat také v případě dohody o ukončení pracovního poměru uzavřené na návrh zaměstnavatele v případě kolektivní správy propuštěných pracovníků.
Aby bylo možné uplatnit právo na finanční vyrovnání, musíte se obrátit na chorvatskou službu zaměstnanosti (HZZ) do 30 dnů od ukončení zaměstnání nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti a požádat o finanční náhradu.
Pokud jste byli po svém zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti na dovolené, mateřské, rodičovské, adoptivní nebo pěstounské dovolené, HZZ se musíte přihlásit do 30 dnů od ukončení.
Pokud jste zapsáni do některého z vzdělávacích programů HZZ, máte nárok na finanční pomoc. Kromě toho, pokud si najdete práci mimo svůj trvalý pobyt, máte nárok na jednorázovou finanční pomoc a náhradu cestovních výdajů a nákladů na přemístění.
Chcete-li si zachovat svá práva, musíte pravidelně kontaktovat náborového pracovníka, aktivně hledat zaměstnání a být k dispozici pro zaměstnání.
Chorvatsko – dávky v nezaměstnanosti https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1104&langId=hr&intPageId=4466
Podpůrčí doba v Chorvatsku
90–450 kalendářních dní dle odpracovaných let:
90 dní (9 měsíců – 2 roky), 120 dní (nad 2 roky), 150 dní (nad 3 roky), 180 dní (nad 4 roky), 210 dní (nad 5 let), 240 dní (nad 6 let), 270 dní (nad 7 let), 300 dní (nad 8 let), 330 dní (nad 9 let), 360 dní (nad 10 let), 390 dní (nad 15 let), 420 dní (nad 20 let), 450 dní (nad 25 let).
Osoby po odpracování 32 let, kterým chybí méně jak 5 let do starobního důchodu:
PvN do opětovného zaměstnání.
Výše PvN:
prvních 90 dní 60 %, potom 30 % průměrné měsíční mzdy / daňového základu ve 3 měsících předcházejících ukončení zaměstnání/SVČ.
V Chorvatsku vystavuje formulář U1 HZZ
Chorvatsko U1
Žádost o vystavení formuláře PD U1 je možné podat na jakékoliv krajské či oblastní pobočce (Regionalni ured, Područni ured), nebo na ústředí (Središnji ured) chorvatského úřadu práce (HZZ):
Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ)
Radnička cesta 1
10 000 Zagreb
HRVATSKA
K žádosti je vhodné přiložit kopie:
- dokladu o způsobu ukončení pracovního poměru (dokaz o razlogu prestanka radnog odnosa),
- potvrzení o příjmu (dokaz o ostvarenoj/isplaćenoj plaći).
U2
Kompetentní institucí pro vystavení formuláře PD U2 je místně příslušná pobočka HZZ. http://www.hzz.hr/
Pokud jste registrováni v České republice na úřadě práce, požádejte o vystavení formuláře U1 (E301) písemně jeho prostřednictvím.
Pracovní podmínky:
- standardní týdenní pracovní doba 40 hodin
- po 6 h práce právo na placenou přestávku 30 minut
- práce přesčas max. 5 h/týden (32 h/měsíc), maximálně 180 h rok
- dovolená nejméně 4 týdny/rok
- Zákoník práce a další právní předpisy: (Zakon o radu) – dostupný zde: https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu
Pracovní smlouvy:
Pracovní poměr se uzavírá na základě písemné pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel neuzavře se zaměstnancem písemnou pracovní smlouvu před zahájením práce nebo alespoň písemné potvrzení o uzavření smlouvy, smlouva uzavřená s pracovníkem se považuje za smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovníkovi kopii potvrzení o povinném penzijním a zdravotním pojištění do 8 dnů ode dne vzniku jejího právoplatnosti. Potvrzení o povinném penzijním a zdravotním pojištění nesmí být nahlášeny příslušné instituci dříve než osm dní před zahájením prací, nejpozději bezprostředně před zahájením prací.
Pracovní smlouva musí obsahovat všechny základní podmínky, minimálně však uvedené informace:
- smluvní strany a jejich bydliště nebo sídlo,
- místo výkonu práce,
- název práce nebo stručný seznam a popis povinností,
- datum zahájení prací,
- očekávanou dobu trvání smlouvy v případě zaměstnání na dobu určitou,
- délka dovolené za kalendářní rok nebo způsob stanovení délky dovolené za kalendářní rok,
- výpovědní lhůta nebo způsob určení výpovědní lhůty,
- základní plat, platové dodatky a lhůty výplaty,
- trvání pracovního dne nebo týdne
Zaměstnavatel je povinen vrátit zaměstnanci všechny jeho doklady do patnácti dnů ode dne skončení pracovního poměru, včetně kopie o skončení hrazení povinného důchodového a zdravotního pojištění.
Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen poskytnout mu také potvrzení o tom jaký druhu práce vykonával během zaměstnání. V tomto potvrzení nesmí být uvedeno nic, co by mohlo ztížit či ublížit zaměstnanci při jeho uzavírání nové pracovní smlouvy.
Nejasnosti a pochybnosti týkající se pracovních podmínek, pracovní smlouvy apod. můžete konzultovat s:
https://mrms.gov.hr/vijesti/podnosenje-prijava-inspekciji-rada/5392
Doplňující informace a dokumenty ke stažení:
Velvyslanectví ČR v Chorvatsku: https://www.mzv.cz/zagreb/cz/o_velvyslanectvi/poskytovani_informaci_podle_zakona_106.html
Poslední aktualizace: 15. 10. 2024