Iniciativa na podporu mladých uchazečů o zaměstnání (INICIATIVA)
Název projektu: |
Iniciativa na podporu mladých uchazečů o zaměstnání (INICIATIVA) |
Doba realizace: |
1. 1. 2020 – 31. 10. 2022 |
Reg.č. projektu: |
CZ.03.1.49/0.0/0.0/19_136/0015714 |
Forma financování: |
Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky. |
Jaký problém projekt řeší?
Předmětem projektu je aktivizovat a pracovně mobilizovat obtížně zaměstnatelné osoby na trhu práce, a to osoby mladší 30 let (tj. do 29 let včetně) s kumulací znevýhodnění ovlivňujících jejich schopnost uplatnit se na trhu práce, kteří nejsou v zaměstnání, ve vzdělávání nebo v profesní přípravě, žijící ve způsobilém regionu, kteří jsou nezaměstnaní nebo neaktivní (včetně dlouhodobě nezaměstnaných).
Pro koho je projekt určen?
Mladé lidi mladší 30 let (tj. do 29 let včetně) s kumulací znevýhodnění ovlivňujících jejich schopnost uplatnit se na trhu práce, kteří nejsou v zaměstnání, ve vzdělávání nebo v profesní přípravě, žijící ve způsobilém regionu (Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj), kteří jsou nezaměstnaní nebo neaktivní (včetně dlouhodobě nezaměstnaných).
Mladí lidé do 30 let s jedním nebo více z níže uvedených hendikepů:
- doba evidence na ÚP ČR min. 6 měsíců,
- osoba se zdravotním postižením,
- osoba bez kvalifikace nebo s nízkou úrovní kvalifikace (ISCED 0 až 2 ),
- rodič do 6 měsíců po rodičovské/mateřské dovolené,
- UoZ pobírající dávky ze systému pomoci v hmotné nouzi,
- osoby po výkonu trestu odnětí svobody,
- osoby žijící v sociálně vyloučené lokalitě,
- osoby ohrožené dluhovou pastí, s exekucí, ze socio-kulturně znevýhodněného prostředí,
- osoby pečující o osobu blízkou,
- osoby opouštějící zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy.
Předvýběr z řad evidovaných UoZ splňujících podmínky vymezené cílové skupiny do projektu. Výběr bude proveden transparentním a nediskriminačním způsobem a při dodržení rovného zacházení s muži a ženami.
Jaké jsou formy podpory?
UoZ mohou v rámci projektu využít následujících aktivit projektu.
Vstupní poradenský pohovor – individuální poradenství
Na základě vstupního poradenského pohovoru budou UoZ nabídnuty aktivity dle jeho individuálních potřeb, jež mu umožní či usnadní návrat na trh práce.
Skupinové poradenství a Poradenské programy
Navazující dlouhodobější aktivitou na vstupní pohovor - individuální poradenství je nabídka skupinového poradenství (např. Job club, motivační kurz). Účelem této aktivity je zaujmout UoZ a ujistit je o efektivnosti jejich zapojení a pomoci jim řešit jejich aktuální tíživou situaci a zodpovědět aktuální otázky, které je právě v tuto chvíli trápí.
Návrat do vzdělávání
Hlavním cílem této aktivity bude zvýšit motivaci cílové skupiny vrátit se do systému vzdělávání, a tím zvýšit její šanci na získání udržitelného zaměstnání.
Rekvalifikace
Vstupu na trh práce mohou v projektu v případě potřeby předcházet rekvalifikace. Rekvalifikace se zaměří zejména na získání odborných znalostí a dovedností vyžadovaných na trhu práce, a to s cílem pomoci UoZ připravit se na konkrétní pozici anebo očekávání na trhu práce, a tím zvýšit jeho zaměstnanost.
Krátkodobé zaměstnání – Práce na zkoušku
Tento nástroj APZ může předcházet dotovanému/nedotovanému zaměstnání. Cílem je obnovit a podporovat prostupné zaměstnávání a UoZ umožnit získat následné dlouhodobé zaměstnání. Práce na zkoušku umožní UoZ si opět obnovit pracovní návyky a vyzkoušet si budoucí zaměstnání. Smyslem této aktivity je snížení nejistoty na straně zaměstnavatele i UoZ.
Zprostředkování zaměstnání (Nedotované zaměstnání, Odborná praxe, Mentor)
V rámci projektu bude cílová skupina podporována „dotovaným a nedotovaným zaměstnáním“. ÚP ČR zaměstnavateli za tímto účelem může poskytnout příspěvek na mzdové náklady formou příspěvku na Odborné praxe - společensky účelná pracovní místa vyhrazená. V souvislosti s realizací Odborné praxe může ÚP ČR také zaměstnavateli uhradit mzdové náklady na mzdu nebo plat mentora, který je zaměstnancem zaměstnavatele a provádí na pracovišti zaškolení a zapracování účastníka Odborné praxe.
Doprovodná opatření
V rámci realizace poradenských aktivit mohou UoZ využívat doprovodná opatření. Jedná se např. o proplácení prokázaných cestovních výdajů. V odůvodněných případech budou moci UoZ rovněž využít služeb hlídání dětí a jiných závislých členů rodiny.
UoZ mohou být dále uhrazeny poplatky za vstupní prohlídky u lékaře, popř. za vyšetření nutná ke vstupu do rekvalifikací zabezpečovaných ÚP ČR, rekvalifikací zvolených a do zaměstnávání.
Jaká je návaznost na jiné projekty?
Projekt navazuje na projekty Iniciativa podpory zaměstnanosti mládeže pro region NUTS 2 Severozápad v Ústeckém kraji a Karlovarském kraji. Na obdobnou cílovou skupinu jsou také zaměřeny regionální projekty přímého přidělení.
Kam se obrátit pro informace?
Pro více informací se obraťte na Krajskou pobočku Úřadu práce ČR v Ústeckém, Moravskoslezském nebo Karlovarském kraji.
Poslední aktualizace: 22. 3. 2023